Heavy metal
Heavy metal (skrátene tiež „metal“) je druh rockovej hudby, ktorý sa ako vymedzený hudobný štýl objavil na prelome 60. a 70. rokov. Korene má v hardrockových kapelách, ktoré kombinovaním blues a rocku vytvorili nový hudobný štýl, charakteristický používaním elektrických gitár a bicích, a takisto hlasitým a skresleným zvukom. Z heavy metalu sa neskôr vyvinuli rôzne štýly, ktoré sú väčšinou známe pod pojmom „metal“. Následkom toho má heavy metal dva odlišné významy: buď sa tak označuje celý hudobný žáner (tzv. metal) alebo len tradičný heavy metal, reprezentovaný kapelami ako Black Sabbath, Blue Cher, Deep Purple, Judas Priest Iron Maiden Led Zeppelin a inými.
V 80. rokoch dosiahol heavy metal svoj vrchol popularity. V tomto období sa prvýkrát objavili mnohé jeho odnože, ktoré existujú dodnes. Aj keď v súčasnosti nie je taký komerčne úspešný ako vtedy, stále má na celom svete obrovský počet priaznivcov, ktorí sú známi ako metalisti/metalistky či metláci/ metláčky.
Historia
Pojem „heavy metal“ [
Pôvod pojmu heavy metal vo vzťahu k hudbe je neurčitý. Pomenovanie „heavy metal“ (ťažký kov) sa po celé stáročia používal v chémii a hutníctve. V novodobej populárnej kultúre použil tento výraz ako jeden z prvých americký beatnik William S. Burroughs vo svojej novele Hebká mašinka (The Soft Machine, 1962) a takisto vo svojej ďalšej knihe Nova Express (1964); heavy metal tu používa ako synonymum pre návykové drogy.
Prvýkrát sa pojem „heavy metal“ v texte piesne objavil v roku 1968 v skladbe „Born to be Wild“ od skupiny Steppenwolf
- „I like smoke and lightning
- Heavy metal thunder
- Racin' with the wind
- And the feelin' that I'm under“
(„Mám rád dym a blesk/burácanie ťažkého kovu/preteky s vetrom/a pocit, že podlieham“)
V knihe „The History of Heavy Metal“ sa tvrdí, že toto pomenovanie má pôvod v slangu hippies, kde slová heavy (ťažký) a metal (kov) označovali javy súvisiace s ťažkým duševným rozpoložením. V slangu beatnikov sa výraz „heavy“ vo význame „vážny“ používal už nejakú dobu predtým a takisto aj vo vzťahu k „tvrdej hudbe“ (heavy music); Iron Butterfly svoj názov vysvetlili tak, že „Iron (železný) symbolizuje niečo tvrdé, Butterfly (motýľ) – niečo príjemné, pôsobivé a prispôsobivé... niečo, čo môžete voľne využívať vo svojej fantázii“. Ich prvý album z roku 1968 sa volal Heavy; popri spojeniu heavy metal thunder z piesne od Steppenwolf a beatlesáckej I Want You (She's So Heavy) je jedným z dôvodov, prečo sa adjektívum heavy v hudobnom žargóne tak ujalo.
Sandy Pearlman, bývalý producent, manažér a textár Blue Öyster Cult tvrdí, že on bol prvý, kto v 70. rokoch použil pojem „heavy metal“ v súvislosti s rockovou hudbou.
Ďalšiu spornú hypotézu o pôvode heavy metalu priniesol v roku 1995 „Chas“ Chandler, bývalý manažér JimiHendrixs Experience, v rozhovore pre reláciu „Rock and Roll“, ktorú vysielala televízna stanica PBS. Hovorí, že „...heavy metal je pojem, ktorý má pôvod v článku New York Times, ktorý sa týkal vystúpenia Jimiho Hendrixa“, a tvrdí, že autor opisoval Jimiho Hendrixa „...akoby počúval ťažký kov (heavy metal) padajúci z nebies“. Avšak hodnovernosť tohto tvrdenia je otázna.
Prvé zdokumentované použitie výrazu „heavy metal“ ako označenia štýlu hudby sa objavilo v májovom vydaní časopisu Creem v roku 1971. Redaktori časopisu David Marsh a Lester Bangs následne používali tento pojem vo svojich článkoch, často v negatívnom zmysle odkazujúc na kapely ako Led Zeppelin či Black Sabbath
Komentáre